مقالات

تعویض لاستیک درب یخچال در انواع پیچی و پرسی

تعویض نوار لاستیک درب یخچال

تعویض لاستیک درب یخچال از اقدامات ساده، ولی بسیار مهم است که در صورت عدم رسیدگی به خرابی بیشتر یخچال منجر می‌شود. در این مقاله به نکات مهم تعمیر و تعویض نوار درب یخچال می‌پردازیم.

اگر یخچال شما بیشتر از گذشته کار می‌کند و کمپرسور دائما در حال کار کردن است، احتمالا نوار دور درب یخچال شما خراب است. دلیل این مشکل نچسبیدن لاستیک درب یخچال به بدنه و چفت مخصوص خود است.
تعویض لاستیک درب یخچال، مراحل ساده‌ای را شامل می‌شود، که با انجام آن‌ها می‌توانید به تعمیر یا تعویض لاستیک یخچال خانه خود بپردازید.

چگونه لاستیک دور درب یخچال را تعویض کنیم؟

از جمله مسائل مهمی که هنگام تعویض نوار درب یخچال باید به آن توجه کنیم، نوع نوار درب یخچال است. یخچال‌ها اغلب دارای 2 نوع لاستیک هستند. لاستیک‌های پیچی، نوارهایی هستند که با پیچ روی درز درب یخچال نصب می‌شوند. لاستیک‌های پرسی نیز باید متناسب با نوع یخچال و اندازه درب باشند و به صورت پرسی درون درز قرار می‌گیرند.

تعویض لاستیک پیچی درب یخچال

شل کردن پیچ‌های درب یخچال

قبل از شروع کار بهتر است دوشاخه یخچال را از پریز برق بیرون بکشید. ابتدا باید پیچ‌های درب یخچال را باز کرد. این پیچ‌ها زیر لاستیک هستند؛ لذا باید لاستیک را به سمت بالا کشید تا بتوان جای پیچ درب یخچال را پیدا کرد. پیچ‌ها را با کمک پیچ گوشتی چارسو، تا حدی شل کنید که از جای خود بیرون نیایند.


درآوردن لاستیک دور درب یخچال

پس از شل کردن پیچ‌ها، لاستیک را از دور درب یخچال باز کنید. به این نکته توجه داشته باشید که نباید برای جدا کردن لاستیک فشار زیادی به درب وارد کرد. اگر چه در برخی قسمت‌ها به دلیل ریختن مواد چسبنده مانند شربت و نفوذ آن به پشت لاستیک، ممکن است لاستیک به درز چسبیده و گیر داشته باشد. در این موارد بهتر است قبل از درآوردن لاستیک، ابتدا با آب ولرم و ماده شوینده، چسبندگی را رفع کنید تا لاستیک راحت از درب جدا شود.

تعویض نوار لاستیک درب یخچال
تعویض نوار لاستیک درب یخچال

تميز كردن لاستيك درب يخچال

پس از جدا کردن لاستیک، همه قسمت‌های آن را با دقت بررسی کنید. اگر پس از بررسی، اطمینان حاصل کردید که لاستیک سالم است، ممکن است فقط به دلیل کثیف یا چسبنده بودن لاستیک، درب یخچال درست باز و بسته نشود. همان طور که اشاره شد با آب و محلول شوینده، آلودگی را برطرف کرده و سپس با استفاده از یک حوله یا دستمال تمیز، آن را خشک کنید.
اگر نوار دور درب یخچال دچار پوسیدگی، پارگی و یا آسیب‌های دیگر شده باشد، مجبور هستید لاستیک را تعویض کنید و دیگر نیازی به پاک کردن آن نخواهد بود. در این صورت با خرید لاستیک درب یخچال می‌توانید یک لاستیک نو را داخل درز درب یخچال جا بیندازید. قبل از نصب لاستیک جدید، بهتر است شیارهای درب را تمیز کنید. زیرا این کار باعث می‌شود لاستیک به درستی و خیلی راحت داخل درز چفت شود.


جلوگیری از ترک‌خوردگی یا دفرمه شدن لاستیک

پس از تمیز کردن نوار، سمتی از لاستیک که به درب یخچال وصل می‌شود را لایه‌ای نازک از گریس، روغن یا وازلین بمالید. این مواد عملکرد لاستیک را بهتر کرده و مانع از ترک‌خوردگی نوار دور درب در طول زمان خواهند شد. اگر بخشی از نوار لاستیک دفرمه شده باشد، آن قسمت را با سشوار گرم کرده و به سمت بیرون حالت دهید

بستن لاستیک درب یخچال

بعد از تمیز کردن یا خرید لاستیک درب یخچال، آن را سر جای خود داخل درز قرار داده و آرام و بدون فشار پیچ‌ها را در جای خود ببندید و سفت کنید. توجه داشته باشید که پیچ‌ها را بیش از حد محکم نکنید؛ زیرا به لاستیک یخچال صدمه وارد می‌کند. بهتر است این کار را از پیچ‌های گوشه شروع کنید.

تعویض لاستیک پرسی درب یخچال

همان طور که اشاره شد، تفاوت لاستیک پرسی و پیچی، در نحوه اتصال آن‌ها به درب یخچال است. لذا نحوه تعویض آن‌ها تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد. فقط در تعویض نوار درب یخچال مدل پرسی، نوار به کمک چسب و پرس به درب یخچال متصل شده است. بنابراین برای جدا کردن نوار قدیمی از درب، باید از جسم تیز مانند کاردک کمک گرفت.
پس از جدا کردن نوار از درب، بدنه و شیارهای اتصال لاستیک درب یخچال را شستوشو دهید. در مرحله بعد، نوار یخچال را به کمک چسب به درب یخچال متصل کنید. پس از آن بهتر است درب یخچال را به مدت 3 الی 4 ساعت باز نکنید.

قیمت لاستیک درب یخچال

لاستیک درب یخچال متناسب با نوع برند یخچال و اندازه درب، قیمت‌های متفاوتی دارد. طول نوار درب یخچال از اندازه‌ای حدود 70 سانتی‌متر شروع شده و تا 180 سانتی‌متر وجود دارد. نوار درب یخچال متناسب با کیفیتی که دارد دارای بازه قیمتی 80 تا 150 هزار تومان است. بهتر است قبل از خرید، از طریق مشاوره با کارشناس قطعات یخچال، از مرغوب بودن لاستیک درب یخچال اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی

درز دور درب یخچال از ورود هوای گرم به داخل یخچال فریزر و همین طور خروج هوای سرد جلوگیری کرده و مانع از فساد مواد غذایی می‌شود. بنابراین اگر دچار پوسیدگی یا پارگی شده یا به هر دلیلی آسیب ببیند، باید سریع‌تر تعمیر شود. در برخی موارد با دانستن مراحل و اقدامات لازم، امکان تمیز کردن یا تعویض لاستیک درب یخچال در منزل وجود دارد. در صورتی که سوال مرتبط با روش‌های تعویض نوار دور درب یخچال دارید، می‌توانید در بخش نظرات با کارشناسان دکترساید مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *